Uncategorized

Z życia wzięte…Historia 1

Jeden z nas ma nogi, drugi głowę” – żartują. Poznajcie tych szalonych bliźniaków!

TEAMTVILLING

Bracia urodzili się w 1980 roku w Kopenhadze, trzy miesiące przed planowanym terminem. Ważyli zaledwie po 1200 gramów. Jednemu z nich, Pederowi, podczas porodu zabrakło tlenu. To doprowadziło do porażenia mózgowego. Mężczyzna porusza się przez całe życie na wózku inwalidzkim.

Ich przygoda ze sportem zaczęła się zupełnie przypadkowo.

W 2008 roku Steen Mondrup natknął się na video Dicka Hoyta, emerytowanego amerykańskiego porucznika i jego syna Ricka, który także ma porażenie mózgowe, podobnie jak Peder. To dla jednego z braci było inspiracją, by podjąć decyzję o wspólnym starcie w maratonach.

Bracia Mondrupowie już niejednokrotnie brali w nich udział. Startowali także w triathlonie Ironman. Pokonali 3,8 km płynąc, 180 km jadąc na rowerze i 42,2 km biegiem. Ukończenie Ironmana jest trudne dla zdrowego, wysportowanego człowieka. A w tym przypadku Steen walczył, ciągnąc ze sobą swojego brata. Dzięki pokonaniu tego wyzwania Peder jest pierwszą osobą z porażeniem mózgowym, która ukończyła triathlon.

Bracia przez kolejne lata wyznaczali sobie nowe cele. Do tej pory bliźniacy ukończyli łącznie 40 wyścigów biegowych i triathlonowych, które odbywały się w całej Danii.

Jak sobie radzą? „Jestem nogami, a Peder głową” – tłumaczy Steen. To właśnie jego niepełnosprawny brat przypomina mu gdy ten biegnie za szybko.

Sport jest dla nich sposobem na spędzanie wolnego czasu. Mężczyźni chcą również zainspirować innych, którzy być może ze względu na swoją niepełnosprawność wycofali się z życia.